Protez Kliniği
30 Nisan 2018protez.jpg
Hareketli Protezler; 

     Ağızda eksik diş sayısı sabit protez yapılamayacak kadar fazla olduğunda veya hiç diş bulunmadığı durumlarda hareketli protezler yapılır. Bu protezler çenelerdeki dişsiz alanlardan (damaklardan)  destek olan, çene kemikleri üzerindeki yumuşak dokulara oturan protezlerdir. Bu protezler hasta tarafından takılıp çıkartılabilir.

 

Sabit Protez (Kron, Köprü, Kaplama);

     Ağızda bir veya birden fazla diş kaybı durumunda oluşan boşlukları doldurmak için komşu dişlerden destek alınması esasına dayanan tedavi şeklidir. Yapay dişler, doğal dişlerin üzerine hazırlanan metalden ve porselenden oluşan yapılara tutturulurlar. Yapılabilmesi için komşu dişlerin sağlıklı olması gerekir.   

İmplant üstü protezler;

     İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacı ile çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş kökleridir. İster tek diş, isterse de birden fazla diş eksikliğinde eğer İmplant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her vakada implant kullanılabilir.

     İmplant üstü protezlerde; kemik içerisine yerleştirilmiş implantların üzerine yerleştirilen sabit ve hareketli protezlerdir.

Gece Plağı (Splint);

     Dişleri birbirinden uzaklaştırarak Buruksizmin (diş sıkma ve gıcırdatma) olası etkilerini kasları gevşeterek ortadan kaldırarak ağrıyı azaltır. Eklem pozisyonunu değiştirerek çene eklemindeki aşırı yüklenmeyi azaltır. Gece plağı (Splint) şeffaf plastikten yapılarak  alt veya üst çeneye uygulanabilen  plaklardır.

Hastaların kabulü;

      Genel (entegre) Diş Kliniklerinde hekimi tarafından muayenesi yapılan hastalar iç sevk yolu ile protez kliniğine yönlendirilir. 

      Sabit protezlerin (porselen, kron-köprü) laboratuvar işlemleri; ihaleyle belirlenen özel laboratuvarlardan hizmet alınarak yapılmaktadır. 

      Hareketli protezlerin (total - parsiyel ) laboratuvar aşamaları; öncelikle hastanemizin protez laboratuvarı tarafından gerçekleştirilir. Kapasite fazlası ise  ihaleyle belirlenen özel laboratuvarlardan hizmet alınarak yapılmaktadır.